Technologie 4.0 mają zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Jedną z nich jest np. neurologia gdzie za pomocą specjalnych stymulatorów mózgowych można kontrolować rozwój choroby Parkinsona. Choremu wszczepia się stymulator do mózgu a lekarz może modulować tak jego pracę że w efekcie chory uzyskuje sprawność i lepszą jakość życia.
Nowoczesne technologie mają również zastosowanie w neurochirurgii czynnościowej. Zmieniają one funkcje pewnych części mózgu, stosowane są w leczeniu drżenia, tików, neuropsychiatrycznych zaburzeń kompulsywnych, depresji czy choroby Alzheimera.
Chorego można odpowiednio zaprogramować za pomocą Smartfona opartego na androidzie czy systemie IOS a zatem nie musi on jechać bezpośrednio do lekarza, bowiem czynności te można wykonać zdalnie. Istnieje możliwość modyfikacji leczenia poprzez połączenie się ze stymulatorem i przeprogramowanie go.
W państwach bardziej rozwiniętych zastosowanie mają stymulatory życzeniowe, (on demand) czyli w sytuacji kiedy pacjent ma określone zapotrzebowanie (na ruch, dietę, określone czynności itp.).
Technologie 4.0 to także odpowiedź na kryzys kadrowy w dziedzinie medycyny. Od dłuższego czasu w Polsce brakuje lekarzy specjalistów i jest to niebywały problem dla Państwa jak i potencjalnych pacjentów. Nowoczesne rozwiązania technologiczne są w stanie zminimalizować ten problem, jednak nie rozwiązują go zupełnie. Nowe technologie pozwalają na przesyłanie obrazów EKG, wyników badań itp. Zastosowanie systemu czujników, sensorów, pozwala zdalnie na modyfikację leków, przeprogramowanie działania, czy dokonywanie preskrypcji leczenia.
W innych dziedzinach medycyny istnieje możliwość zastosowania stymulatorów, pomp dozujących, podających leki, które omijają przewód pokarmowy (podawanie morfiny bezpośrednio o płynu mózgowo-rdzeniowego). Od pewnego czasu na przedmiotowe projekty środki przeznacza Unia Europejska, co daje perspektywę znalezienia się w gronie krajów mających dostęp do innowacji.
Tomasz Hoffmann